KAMIENIE SZLACHETNE

Kamienie szlachetne zwane również jubilerskimi to bardzo wartościowe i rzadko spotykane czyste, przezroczyste i jednorodne odmiany niektórych skał i minerałów. Wyjątkiem są kamienie pochodzenia roślinnego (bursztyn) oraz zwierzęcego (perła, koral). Kamienie te cechują się dużą trwałością i twardością. Kamienie szlachetne odznaczają się silnym połyskiem i efektownym zabarwieniem bądź całkowitym brakiem zabarwienia. Stosujemy je w jubilerstwie najczęściej oprawiając w złoto, srebro lub inny metal szlachetny.

 

Diament - kamień urodzinowy w Kwietniu

Diament to minerał z gromady pierwiastków rodzimych. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa diamentum, czyli niepokonany, niezniszczalny i nawiązuje do wyjątkowej twardości tego minerału. Jest najtwardszą znaną substancją z występujących w przyrodzie. Od zamierzchłej starożytności do początku XVIII w. jedynym źródłem wydobycia diamentów było terytorium Indii. Złoża diamentów znajdują się jednak również w Afryce, Ameryce Południowej, Ameryce Północnej, Australii, oraz na terytorium Rosji. Wartość oszlifowanego diamentu szacuje się według tzw. zasady czterech C. Nazwa pochodzi z języka angielskiego. Pierwsze C to carat czyli waga w karatach. Drugie C to colour czyli barwa. Trzecie C to clarity czyli czystość. Czwarte C to cut czyli szlif.

 

Bursztyn

Bursztyn to skamieniała żywica drzew. Najczęściej ma zabarwienie żółte do brązowego, bywa jednak mlecznobiały, niebieski, zielonkawy, bezbarwny, czerwony lub czarny. Bryłki tego kamienia zawierają czasem szczątki zwierząt lub roślin z czasu kredy i kenozoiku albo śladowe ilości minerałów. Występuje w niewielkich ilościach na całym świecie, jednak w jubilerstwie najcenniejszy jest bursztyn bałtycki. Szacuje się iż 90% złóż światowych znajduje się w Obwodzie Kaliningradzkim w Rosji. Największe międzynarodowe targi bursztynu na świecie Amberif odbywają się w Gdańsku. Według tradycji ludowych bursztyn miał właściwości lecznicze. Miał leczyć choroby gardła i tarczycy, reumatyzm, bóle głowy, katar.

 

Perła - kamień urodzinowy w Czerwcu

Perły to wytwory małży lub innych mięczaków w reakcji na ciało obce które przedostało się do muszli. Zbudowane są z tej samej substancji co wewnętrzna strona muszli, czyli z masy perłowej. Perła może być biała, ale także czarna, brązowa, niebieska, kremowa, kremoworóżowa, różowa, albo typu fancy z kolorowym orientem lub overtonem, a więc mieniąca się kolorami.
Perły naturalne, słonowodne i słodkowodne powstają bez udziału człowieka. Mozna jednak kupić perły hodowlane, również słonowodne lub słodkowodne, które również są prawdziwe i w przystępnej cenie. Hodowlą pereł już w XIII w. trudnili się Chińczycy, obecnie światowym liderem w hodowli pereł jest Japonia. Naturalne perły występują w Zatoce Perskiej, u wybrzeży Morza Czarnego, u wybrzeży południowej Azji i północnej Australii, Ameryki Środkowej i Południowej, Florydy, Japonii.

 

Koral

Koral to szkielety wapienne koralowców tworzących m.in. rafy i atole. Korale mogą być białe, białe w różowe plamki, krwiste, bladoróżowe, czerwone, ciemnoczerwone, o barwie granatów, fioletowe, niebieskie, czarne. Najliczniej występują w Morzu Śródziemnym. Głównym miejscem handlu jest Torre del Greco (Włochy) , gdzie obrabia się 75% korali wyłowionych na całym świecie. Pozostałe tereny występowania korali szlachetnych to Morze Czerwone, wybrzeża Japonii, Afryki, Azji, Hawaje. W starożytnym Rzymie gałązki korali wieszano dzieciom na szyi dla ochrony przed niebezpieczeństwem i aż do XX w. we Włoszech noszono koral dla ochrony przed złym spojrzeniem oraz niepłodnością u kobiet.

 

Agat

Agat to minerał półszlachetny. Jest to wielobarwna, wstęgowa odmiana chalcedonu powstała w zastygłej lawie. Nazwa pochodzi od nazwy rzeki Achates (obecnie Dirillo) na Sycylii. Starożytni używali agatu na napierśnikach dla dodania siły i męstwa w walce, a także do wyrobu pieczęci.

 

Akwamaryn - kamień urodzinowy w Marcu

Nazwa pochodzi od łacińskich słów aqua marina czyli woda morska. Minerał błękitny lub niebieskozielony w zależności od ilości domieszek związków żelaza. Kamień szlachetny, będący przezroczystą odmianą berylu. Starożytni nosili go dla ochrony podczas podróży morskich.

 

Ametyst - kamień urodzinowy w Lutym

Przezroczysta odmiana kwarcu mlecznego o fioletowej lub purpurowej barwie. Jego nazwa pochodzi od greckich słów a méthystos co znaczy nie pijany, gdyż według greckich wierzeń picie wina z ametystowych naczyń zapiezpieczało przed upojeniem. Ametyst osadzony jest w pierścieniu papieskim.

 

Peridot

Rzadki minerał z gromady tlenków, w jubilerstwie najczęściej przezroczysty o żółtym lub zielonym odcieniu. Nazwa wywodzi się od greckich słów chrysos – złoto oraz beryllos – beryl. Jego najrzadsze i najcenniejsze odmiany to aleksandryt i kocie oko.

 

Cytryn -  kamień urodzinowy w Listopadzie

Kamień szlachetny, odmiana kwarcu. Nazwa pochodzi od starofrancuskiego słowa citrin – żółty. Barwa pastelowo żółta do ciemnobrunatnej spowodowana jest obecnością inkluzji wodorotlenku żelaza. Po podgrzaniu cytryny zmieniają barwę, np. brazylijskie cytryny z kopalni Montezuma stają się zielone.

 

Granat

Grupa minerałów z gromady krzemianów o barwach od ciemnoczerwonej do intensywnozielonej. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa granatus oznaczającego owoc granatu, do którego nasion przyrównywano ten kamień. Kamień ten używany był już od epoki brązu. W RPA jest to produkt odpadowy przy eksploatacji diamentów.

 

Kwarc

Minerał z gromady krzemianów przestrzennych. Czysty, bezbarwny kwarc nazywany jest kryształem górskim lub skalnym. Kwarc jest najpospolitszym minerałem w skorupie ziemskiej. Narzędzia krzemienne (odmiana kwarcu) wytwarzano już w epoce kamiennej, a obecnie poza jubilerstwem stosuje się go m.in. przy produkcji pasty do zębów.

 

Markazyt

Minerał z gromady siarczków. Nazwa pochodzi od arabskiego słowa marqasitae lub perskiego marcasisa, którym określano zarówno piryt jak i markazyt. Biżuteria markazytowa jest tak naprawdę wykonana z trwalszego pirytu, jednak nazwa markazyt jest nazwą tradycyjną wywodzącą się jeszcze ze średniowiecza, kiedy to obejmowała również piryt.

 

Onyks

Minerał, odmiana chalcedonu o równoległym ułożeniu warstw, na przemian białej i czarnej.
Nazwa pochodzi od greckiego słowa onux i oznacza pazur: nawiązuje do twardości, wyglądu i ostrych krawędzi tego minerału. Znany był od czasów starożytności i przez wieki był najczęściej używanym kamieniem do wyrobu kamei i pieczęci.

 

Opal -  kamień urodzinowy w Październiku

Mineraloid zaliczany do krzemianów. Najbardziej znany kryształ fotoniczny. Opale szlachetne wykazują charakterystyczne zjawiska optyczne jak opalizacja, opalescencja, efekt kociego oka, asteryzm. Rzymianie importowali go z Indii gdzie znany był jako upala – drogi kamień. Opal jest oficjalnym kamieniem szlachetnym Australii.

 

Rubin - kamień urodzinowy w Lipcu

Kamień szlachetny o barwie od różowej do krwistoczerwonej. Jest to rzadki minerał, odmiana korundu. Rubin to mocny i wytrzymały kamień, trwardszy od niego jest w naturze tylko diament. Światowym centrum handlu rubinami jest Bangkok w Tajlandii. W 2000 r. odkryto złoża rubinu na Madagaskarze, który od tej pory dołączył do liderów wydobycia tego kamienia.

 

Szafir -  kamień urodzinowy w Sierpniu

Bardzo twardy minerał, niebieska odmiana korundu. Jest minerałem rzadkim. Nazwa pochodzi od starogreckiego słowa sappheiros, które oznaczało przede wszystkim lapis-lazuli nawiązując do koloru nieba. Ogromną większość szafirów podgrzewa się w obróbce dla zintensyfikowania ich niebieskiego koloru, a naturalnie intensywne kamienie są wyjątkowo kosztowne.

 

Szmaragd - kamień urodzinowy w Maju

Odmiana berylu. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa smaragdus czyli zielony i nawiązuje do charakterystycznej barwy tego minerału. Szczególnie ceniony był w starożytnym Egipcie, Persji, Arabii, a także u Azteków, Inków, Majów. Tradycyjnym źródłem najlepszych szmaragdów była przez wieki Kolumbia, jednak niedawno odkryto jeszcze lepszej jakości zasoby w Zambii.

 

Tanzanit

Przezroczysta odmiana zoisytu odkryta w 1967 r. w Tanzanii. Do tej pory jest to jedyne znane źródło tego minerału. Nazwę od kraju odkrycia wprowadziła w 1969 r. firma Tiffany. W pierwotnym stanie tanzanity są szarawe lub brązowawe więc wszystkie są podgrzewane w obróbce do temperatury ok. 430°C dla uzyskania głębokiego odcienia niebieskiego lub fiołkowego.

 

Topaz

Minerał z gromady krzemianów. Rozpowszechniony jest w wielu rejonach świata. Nazwa pochodzi od topázios – poszukiwać, lub topaz – ogień i nawiązuje do pomarańczowozłotej barwy i blasku szlachetnych odmian tego minerału. Największym producentem topazu jest Brazylia. Coraz bardziej powszechnie kupowany jest topaz bezbarwny, dużo tańszy od diamentów.

 

Turkus -  kamień urodzinowy w Grudniu

Rzadki minerał z grupy fosforanów. Nazwa turkus wywodzi się od francuskiego słowa turquoise – turecki, gdyż przez Turcję wiódł kiedyś szlak handlowy z Persji do Europy. Turkus od ok. 6000 lat był ulubionym kamieniem w sztuce i jubilerstwie ludów Afryki, Ameryki Południowej, Ameryki Północnej i Azji. Niektóre turkusy zawierają inkluzje skały wypełniającej zwanej matriks.

 

Turmalin

Turmaliny to szereg minerałów z grupy krzemianów o różnych barwach. Szczególnie popularne są turmaliny czerwone, zielone, niebieskie i wielokolorowe. Główne źródła wydobycia to Azja, USA I Afryka. Nazwa pochodzi od syngaleskiego słowa turmali określającego zdolność do przyciągania, po podgrzaniu, popiołu z ognia.

 


BARWA I CZYSTOŚĆ BRYLANTÓW

BARWA

Według amerykańskiej klasy GIA, (powszechnie stosowanej) skala barw diamentów rozpoczyna się od litery D a kończy na literze Z.
Zupełnie bezbarwne diamenty są oznaczone literą D, występują one niezwykle rzadko i są bardzo drogie.
Najczęściej spotykane i osadzane w produktach jubilerskich brylanty są klasyfikowane literą I, J oraz K. 


CZYSTOŚĆ

Czystość diamentów to główny wyznacznik wartości. W produktach jubilerskich używa się najbardziej popularnych diamentów, które mają zanieczyszczenia wewnętrzne, ale widoczne dopiero pod lupą 10 krotnie powiększającą obraz.

Fl / IF
Kamienie certyfikowane tym znakiem są niezwykle rzadkie. Kamienie takie nie posiadają żadnych wad wewnętrznych. Mogą natomiast zawierać delikatną ziarnowatość tafli diamentu która nie wpływa na blask kamienia.

VVS1
Te diamenty to tylko dwie małe inkluzje zgodne z klasyfikacją VVS1, można je ujrzeć również jedynie za pomocą mocnego mikroskopu. Kamienie klasyfikowane jako VVS2 są dużo tańsze niż VVS1 mimo że nadal oferują niezwykle wysoki poziom jasności.

VS1
VS1 ma jedno małe bądz kilka bardzo drobnych wad, które nie są widoczne gołym okiem. Można je zobaczyć z problemem za pomocy lupy. VS1 to doskonały wybór ponieważ te kamienie są nadal "czyste gołym okiem" jednocześnie są dużo tańsze od grupy VVS.

VS2
Zazwyczaj kamienie zaliczane do grupy VS2 mają szereg drobnych wytrąceń. W 95% diamenty kategorii VS2 są czyste dla gołego oka.

SI1
Sortowanie SI1 to dwie średnie lub wiele małych wad, które prawie zawsze są widoczne gołym okiem i są łatwe do zlokalizowania przy użyciu lupy. W zależnośći od ich intensywności i koloru wytrąceń kamienie klasyfikowane do SI1 nadal są bardzo dobrym wyborem.

SI2
SI2 diamenty mają większą ilość wad które prawie zawsze są widoczne dla gołego oka. Również jak kamienie w grupie SI1 diamenty z SI2 mogą zaoferować bardzo dobrą wartość w zależności od wytrąceń.

I1 i mniej
Te diamenty zawsze mają wady widoczne gołym okiem.


KAMIENIE SYNTETYCZNE

 

Cyrkonia

Dwutlenek cyrkonu, syntetyczny kamień ozdobny uzyskiwany w procesie kalcynacji pierwiastku cyrkonu. Syntetyzowana jest w różnych kolorach. W procesie podgrzewania cyrkonia przechodzi ze stanu monoklinicznego przez tetragonalny po sześcienny. Cyrkonia sześcienna to więc kamień o najbardziej symetrycznej strukturze wewnętrznej, najdoskonalsza cyrkonia. Po raz pierwszy cyrkonię wprowadzono na rynek w 1973 r. Uważana jest za najdoskonalszą imitację diamentów, gdyż ma podobną strukturę i podobny współczynnik refrakcji.

 

Kryształ Swarovski

Firma Swarovski, założona w 1895 r. przez Czecha Daniela Swarovskiego w Austrii, specjalizuje się w produkcji szkła ołowiowego zwanego szkłem kryształowym lub potocznie “kryształem”. Wprowadzenie ołowiu do szkła powoduje zmianę szeregu własności fizycznych szkła. Wzrasta współczynnik załamania i średnia dyspersja, dzięki czemu szkło kryształowe ma specyficzny blask, a na głębokich szlifach następuje efektowne rozszczepienie światła. Szkło ołowiowe jest też bardziej miękkie i topliwe od szkła konwencjonalnego, co ułatwia jego rzeźbienie i formowanie. Z bezbarwnego oraz barwionego szkła krystalicznego wytwarza się przepiękne ozdoby.

 

Piasek pustyni

Szkło awenturynowe (szkło weneckie) o barwie złotoczerwonej.

 

Noc Kairu

Szkło awenturynowe (szkło weneckie) o barwie ciemnoniebieskiej.

 

Kamea

Kamea to szlachetny lub półszlachetny kamień ozdobiony reliefem ciętym wypukło. Nazwa wywodzi się od arabskiego słowa kamma – garb, wypukłość. Kamee wyrabiano powszechnie w starożytności, najchętniej używając kamienia składającego się z dwóch różnobarwnych warstw, jak onyks. Ponieważ jednak dwukolorowe kamienie są bardzo rzadkie, kamee często składano z dwóch kamieni. Moda na kamee powróciła w czasach renesansu na fali fascynacji starożytnością. Ponieważ kamienne kamee były kosztowne, robiono ich kopie w wosku, laku, szkle i innych materiałach. W drugiej połowie XIX w. kamea powróciła do łask w postaci broszy zapinanej na kobiecej sukni wysoko pod szyją.

 


SZLIFY KAMIENI

Okrągły brylant
Uniwersalny, klasyczny czysty kształt. Bez wątpienia posiada największy blask z pośród wszystkich diamentów. Aż połowa diamentów sprzedawanych dzisiaj na świecie to właśnie okrągłe brylanty.

 

Princess
Podobnie jak okrągły brylant, cięcie Princess to klasyczny i elegancki kształt, jego ostre krawędzie nadają mu nieco współczesny wygląd.

 

Szmaragd
Szmaragd to ulubione cięcie diamentu takich ikon stylu jak Grace Kelly i Jackie O. Cięcie szmaragdowe było jednym z pierwszych cięć używanych podczas projektowania biżuterii. Swoją ogromną taflą podkreślał piękno diamentu.

 

Gruszka
To bardzo kobiecy kształt o jednym zaokrąglonym i jednym ostrym końcu. Naszyjniki z tym kamieniem prezentują się niezwykle okazale.

 

Owal
Owal to coś pomiędzy okrągłym brylantem a gruszką. To idealny wybór kiedy szukasz czegoś o bardzo wysokim blasku, a za razem nieco większego niż brylant.

 

Markiza
Wszystko zaczęło się od Króla Paryskiego Ludwika XV w XVIII wieku. Kamień miał naśladować uśmiech jego kochanki Madame de Pompadour.

 

Serce
Serce to bardzo rzadki i symboliczny szlif. Prezent z takim kamieniem wyraża więcej niż tysiąc słów.

 

Poduszka
Jak sama nazwa wskazuje poduszka to kwadratowy diament z zaokrąglonymi rogami. Jeden z rzadszych i bardziej wyjątkowych wyborów.

 

KAMIENIE URODZENIA

Od wieków i w wielu kulturach poszczególnym datom urodzenia przyporządkowywano różne kamienie szlachetne. Taki kamień miał przynosić pomyślność i chronić od chorób i nieszczęść.
Według indyjskiej tradycji ajurweda następuje korelacja dziewięciu kamieni z dziewięcioma planetami lub punktami na niebie. I tak Słońcu odpowiada rubin, Księżycowi perła, Jupiter wspomaga żółty szafir, Rahu – hessonit, Merkury – szmaragd, Wenus – diament, Ketu – kocie oko, Saturn – niebieski szafir, a planecie Mars odpowiada koral.

Symbolika dwunastu kamieni ma swoje źródło w Biblii. W Księdze Wyjścia 28:17-21 czytamy taki oto opis pektorału Aarona:
“17 Umieścisz na nim cztery rzędy drogich kamieni; w pierwszym rzędzie rubin, topaz i szmaragd, 18 w drugim rzędzie granat, szafir i beryl, 19 w trzecim rzędzie opal, agat i ametyst, 20 a wreszcie w czwartym rzędzie chryzolit, onyks i jaspis. Będą osadzone w oprawie ze złota w odpowiednich rzędach. 21 Kamienie te otrzymają imiona synów Izraela: będzie ich dwanaście według ich imion; będą ryte na wzór pieczęci, każdy z własnym imieniem, według dwunastu pokoleń.”

W obecnych czasach dwanaście kamieni ma odpowiadać dwunastu miesiącom. Tradycja noszenia kamienia urodzin wywodzi się z centralnej Europy z XVI-XVIII w. zależnie od źródeł. Poniżej zamieszczamy najbardziej popularny w zachodniej kulturze zestaw kamieni urodzenia ustalony już ponad sto lat temu w 1912 r. w Kansas, USA przez National Association of Jewelers (z później dodanym tanzanitem).