METALE SZLACHETNE

SREBRO

Srebro jest metalem srebrzystobiałym, połyskliwym i łatwym w obróbce i polerowaniu. W czasach starożytnych było bardzo drogocenne, odgrywa też ważną rolę w prawodawstwie Judaizmu. Po odkryciu Ameryki przez Kolumba cena srebra spadła z powodu odkrycia tam wielkiej jego ilości, jednak nadal odgrywa ogromną rolę w jubilerstwie ze względu na swój piękny wygląd.

W starożytnej Grecji Hipokrates - “Ojciec Medycyny” - nauczał iż srebro ma właściwości lecznicze i pomaga w gojeniu ran. Amerykańscy pionierzy wrzucali srebrny dolar do mleka żeby lepiej przechować je bez chłodzenia.

Ponieważ czyste srebro jest materiałem bardzo miękkim, biżuterię, monety i przedmioty użytkowe wytwarza się ze stopów srebra z niewielką ilością innych metali, np. miedzi. W ten sposób nadaje się srebru wytrzymałość zachowując jego oryginalny wygląd.

W użyciu są następujące standardowe próby srebra:

- próba 999 zawierająca 99,9% czystego srebra
- próba 925 (ang. “sterling silver”) zawierająca 92,5% czystego srebra
- próba 875 zawierająca 87,5% czystego srebra
- próba 830 zawierająca 83% czystego srebra
- próba 800 zawierająca 80% czystego srebra

Polskie cechy probiercze srebra:

 

ZŁOTO

W starożytnym Egipcie wydobywano ogromne ilości tego kruszcu który zarezerwowany był dla boskich władców. Stamtąd złoto wędrowało do innych krajów, gdzie stało się środkiem monetarnym.Poszukiwanie złóż złota było bardzo ważnym motorem ekspansji terytorialnej Imperium Rzymskiego a także europejskiej eksploracji Ameryki.

Czyste złoto używane jest dziś głównie w sztabkach jako inwestycja i rezerwy krajowe. Ponieważ metal ten jest zbyt miękki na potrzeby produkcji, powszechne w użyciu są stopy złota z innymi metalami, takimi jak srebro lub miedź. Stopy złota obniżają też jego cenę podnosząc jego przystępność.

Zawartość złota w stopie określamy na dwa sposoby: za pomocą karatów lub poprzez procentowe określenie zawartości w stopie. Czyste złoto określane jest jako złoto 24 karatowe. Każdy karat odpowiada 4,167% zawartości czystego złota, a więc złoto 14 karatowe to 14 x 4,167 = 58,338%. (W większości krajów oprócz USA 14 karatom odpowiada standardowa próba 585.)

W użyciu są następujące standardowe próby złota:

24 K = próba 999 (zawartość 99,9% czystego złota) 
23 K = próba 960
18 K = próba 750 (75% czystego złota)
14 K = próba 585
12 K = próba 500 (50% czystego złota)
9 K = próba 375
8 K = próba 333 (33,3% czystego złota)

Polskie cechy probiercze złota:

 

PLATYNA

Nazwa platyny pochodzi od hiszpańskiego słowa “platina” - “sreberko” - i wiąże się z lekceważącym podejściem do tego metalu, który aż do XIX wieku uważany był za bezwartościowy i służył oszustom do fałszowania srebra. Choć przez wieki służyła do dekoracji, naukowo odkryto ją dopiero w XVIII wieku w Kolumbii. Jest to metal rzadki i nie pokrywający się patyną.

Obecnie jest to metal bardzo drogi i ceniony. Ponieważ jest metalem dość miękkim, do produkcji biżuterii i innych przedmiotów stosowane są stopy platyny z innymi metalami, np. niklem.

W użyciu są następujące standardowe próby platyny:

- próba 999 zawierająca 99,9% czystej platyny
- próba 950 (95% czystej platyny)
- próba 850 (85% czystej platyny)

Polskie cechy probiercze platyny: